Muzyka w Muzeum - "Karnawałowe muzykowanie"
prasowe zapowiedzi koncertu"Prestiżowa scena"

Muzeum Etnograficzne wspólnie z zespołami folkowymi inauguruje dziś o godz. 18 cykl koncertów pod tytułem "Muzyka w Muzeum". Na scenie w muzeum będzie można posłuchać zespołów folkowych, poznać kulturę muzyczną regionów, jakie reprezentują, a przede wszystkim dobrze się bawić. (...)

DLA GAZETY:
Maciej Szajkowski, Kapela Ze Wsi Warszawa:
W Warszawie działa ponad 50 kapel, które inspirują się muzyką etniczną, ludową czy to z całej Polski, czy jej poszczególnych regionów, jak i zagraniczną, by wymienić tu muzykę celtycką czy bretońską. To nie są zespoły komercyjne z tak popularnego ostatnio folko polo. Te zespoły kultywują rodzinne tradycje, wiernie interpretują muzykę ludową, ale także aranżują ją na nowo. Twórczo rozwijają dawne, nawet średniowieczne utwory. Oprócz imprez plenerowych i festynów nie mają się gdzie zaprezentować. W muzeum znajduje się piękna scena, jest to prestiżowe miejsce, dlatego też chcemy prezentować właśnie tu te zespoły. Początkowo będą to kapele z Warszawy i okolic, potem z całej Polski.

Małgorzata Orlewicz, Muzeum Etnograficzne:
(...) Do tej pory zespoły gościły u nas sporadycznie, głównie przedstawiając kulturę i obrzędy z określonych terenów Polski. Teraz chcemy młodzieży pokazać muzykę skierowaną ku tradycji. Planujemy również prezentację filmów o kulturze ludowej, które udostępni nam TV Polonia. Byłyby to filmy pokazujące rzemiosło, obrzędy danych regionów, miejsce pochodzenia muzyki, której u nas będzie można posłuchać. Myślimy również o prezentacji muzyki z innych regionów Europy i świata, jak np. celtyckiej i andyjskiej.

(MSP), Gazeta Stołeczna (warszawski dodatek do Gazety Wyborczej) z 26 stycznia 2001

***

Gwiazdy folku. Koncert w Muzeum Etnograficznym

W piątek (26.01) o godz. 18 w Muzeum Etnograficznym zagrają zespoły folkowe cieszące się uznaniem i dobrą sławą wśród entuzjastów polskiej muzyki etnicznej.
(...) Piątkowy koncert będzie na pewno ciekawą konfrontacją spojrzeń na tradycję muzyczną. Czas najwyższy, żeby dobra muzyka etniczna znalazła stałe miejsce w kalendarzu kulturalnym stolicy i należy mieć tylko nadzieję, że koncert nie jest wydarzeniem jednorazowym, ale jak zapowiadają organizatorzy, otwiera comiesięczny cykl imprez folkowych.

Monika Walenko, Co jest grane (dodatek do Gazety Wyborczej) z 26 stycznia 2001 r.


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum