Muzyka w Muzeum - "Podróż na Wschód"
Lautari, Goście z Nizin, Yerba Mater
22.02.2002, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1, godz. 18.00

Najbliższa edycja cyklu odbędzie się pod hasłem "Podróż na Wschód". Wystąpią trzy grupy: Lautari, Goście z Nizin oraz Yerba Mater.

Lutari; fot. materiały promocyjne grupy Pochodzący z Wrocławia zespół LAUTARI zadebiutował na "Scenie Otwartej" na lubelskich Mikołajkach Folkowych w 2000 roku, gdzie przyznano mu trzecią nagrodę. W następnym roku grupa otrzymała drugą nagrodę w konkursie, odbywającym się podczas warszawskiej "Nowej Tradycji".

Muzyka zespołu to kompozycje inspirowane tradycyjną muzyką Polski, Karpat i Bałkanów. Zespół w sposób wyjątkowy łączy współczesne, niemal jazzowe, akustyczne brzmienie skrzypiec i pianina ze szczególną ekspresją muzyki ludowej, podkreślonej tradycyjnymi instrumentami - birbina (litewski ludowy klarnet) i vioara cu guarna (rumuńskie skrzypce z trąbką zastępującą pudło rezonansowe).

Grupa wyróżnia się umiejętnością łączenia charakterystycznej dla muzyki wiejskiej ekspresji i żywiołowości ze starannie dobranym instrumentarium i jakością brzmienia, z harmonijnym, swobodnym opracowaniem motywów polskich, rumuńskich, żydowskich, węgierskich i huculskich.

Lautari o swojej muzyce: "Działanie, które podjęliśmy nazywamy z rumuńska 'musica lautaresca' - to cygański pogląd na muzykę, hasło bardzo pojemne, po cygańsku elektryczne i otwarte na nowe nieskrępowane formy. Wolimy grać niż pisać, więc snujemy swoją opowieść poprzez brzmienia, barwy, harmonie. Opowieść o podróżach w dalekie kraje i tych w głąb siebie, o naszych marzeniach. Korzystamy z wielkim szacunkiem z tradycyjnej muzyki - bywa niezwykle piękna, ale czasem to już "skończoność", więc piszemy coś własnego. W muzyce ludowej, zwłaszcza w sferze wykonania, w ludziach, znajdujemy często coś, czego nie potrafimy jeszcze nazwać, Jest to dla nas ciągłym poszukiwaniem i wciąż inspiruje, pozwala być ciągle uważnym, pobudza wrażliwość."

Skład zespołu:
Maciej Filipczuk - skrzypce
Rafał Habel - birbina
Marcin Ciupidro - pianinoGOŚCIE Z NIZIN mówią o sobie: "Jesteśmy grupą przyjaciół zafascynowanych kulturą słowiańską. Zaczęło się od muzyki łemkowskiej - na wzór Werchowyny czy Chudoby. Było to w roku 1998, kiedy zespół założył i prowadził Tadeusz Konador. Później nasze drogi rozeszły się.

Obecnie poszukujemy własnego brzmienia wokalno-instrumentalnego, czerpiąc z folkloru polskiego, ukraińskiego i z muzyki pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego. Kolberg i własne badania terenowe są naszym "źródłem duchowym". Surowy dźwięk fideli płockiej, ciepłobrzmiący klarnet, żywioł akordeonu i skrzypiec, tło gitary łączymy z mocnym śpiewem ludowym - do śmiechu i do płaczu."

Grupa ma na koncie wydaną w ubiegłym roku płytę CD "Gościniec".
Goście z Nizin w internecie: www.goscieznizin.prv.pl.


YERBA MATER to objawienie poprzedniej edycji Muzyki w Muzeum. Doskonali instrumentaliści, wyszukane tematy, tradycyjne instrumentarium i pełna mistyki i pasji muzyka. zob. więcej o grupie.

bilety na koncert w stałej cenie, tj. 10 zł.


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum