Muzyka w Muzeum - "Postne Granie"

Werchowyna w trakcie występu w ramach Muzyki w Muzeum; fot. dada, terra.pl Trzecia edycja Muzyki w Muzeum odbyła się 23 marca 2001 r., na progu Wielkiego Tygodnia. Stąd też nazwa ("Postne granie") i formuła koncertu, zdecydowanie bardziej stonowanego w porównaniu z poprzednimi edycjami. Na zróżnicowany repertuar składały się pieśni chorałowe, pasyjne, muzyka dawna, piosenka autorska, aż po tematy ludowe, obrzędowe. Zagrali: Werchowyna (tym razem w koncercie w zdecydowanej większości wokalnym), wykonujący muzykę średniowiecznej Europy Dekameron, Justyna Grabska (w części występu z towarzyszeniem członków Dekameronu) , oraz Remigiusz Hanaj i Agata Harz, z gościnnym udziałem Katarzyny Szurman

Justyna Grabska; fot. dada, terra.pl Jak pisano w "Uniwersytecie Kulturalnym": "Wzięli w nim [w koncercie] udział artyści najprzedniejsi, łączący folklorystyczny tradycjonalizm z wysokim poziomem wykonywanego repertuaru, niezwykle zróżnicowanego, bo złożonego z pieśni chorałowych, pasyjnych, muzyki dawnej, jak i ludowo-obrzędowej" (zob. więcej). Zainteresowanych przebiegiem koncertu tradycyjnie odsyłamy do szczegółowej relacji Vlepkarza Ziutka z listy dyskusyjnej Muzykant.

W ramach promocji koncertu Werchowyna wystąpiła rankiem 22 marca w telewizyjnym programie "Kawa czy herbata". Obszerne informacje o koncercie zamieszczone zostały m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Życiu", w programach radiowych ("Zgrzyt" w Radiostacji, audycje Włodzimierza Kleszcza w I programie Polskiego Radia), jak również w szeregu serwisów internetowych (w tym, prócz terra.pl, m.in. na nuta.pl, w Wirtualnej Polsce, Warszawa On-Line, czy też na liście dyskusyjnej Muzykant).

koncertowi patronowali: Gazeta Wyborcza, Terra.pl, Tv Polonia, Folk Zine, Gadki z Chatki, lista dyskusyjna "Muzykant"


Agata Harz i Katarzyna Szurman; fot. dada, terra.pl     Werchowyna; ; fot. dada, terra.pl

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum