Gazeta Wyborcza (dodatek: "Co jest grane"), 23.03.2001:

"Postne granie"
Koncert w Muzeum Etnograficznym

W piątek (23 marca) w Muzeum Etnograficznym wystąpią: Dekameron, Werchowyna, Justyna Grabska, Agata Harz i Remigiusz Hanaj oraz specjalni goście z Domu Tańca.

Program koncertu będzie zróżnicowany: obejmie repertuar od aranżacji tematów ludowych, muzyke dawną, po pieśni chorałowe i pasyjne.

Dom Tańca to stowarzyszenie znane miłośnikom muzyki ludowej. To od niego przede wszystkim wywodzi sie nurt muzycznego powrotu do tradycji polskiej wsi. Organizuje m.in. zabawy przy muzyce kapel i śpiewaków zapraszanych ze wsi, liczne projekty edukacyjne i kulturalne, wydaje płyty z muzyką ludową w jej oryginalnym brzmieniu. Muzycy Agata Harz i Remigiusz Hanaj od początku działali w ramach stowarzyszenia. Na piątkowym koncercie usłyszymy w ich wykonaniu pieśni nabożne na wielki post z towarzyszeniem skrzypiec i liry korbowej.

Justyna Grabska to młoda poetka i kompozytorka. W ubiegłym roku była laureatka wroclawskich "Spotkań z poezja". Przygotowany na piątkowy wieczor repertuar to "Cudowna podróż" w zakątki starej Europy, od Hiszpanii, poprzez czeskie Morawy, Polskę, aż do Skandynawii i Irlandii.

Zespół Werchowyna rzadko pojawia sie na scenie. Tradycją stały się coroczne koncerty na Politechnice Warszawskiej gromadzące rzesze fanów muzyki folkowej. Wykonywane przez Werchowynę pieśni to aranżacje motywów ludowych czerpanych głównie z tradycji Łemkowszczyzny, Poltawszczyzny i Polesia, regionów o wyjątkowym bogactwie repertuaru pieśniowego. Dorobek zespolu to trzy plyty (w tym jedna w wersji koncertowej), które będzie można kupić na koncercie.

Grupa Dekameron wykonuje muzykę średniowiecznej Europy zgodnie z ówczesnymi kanonami estetycznymi. Załozyciel Dekameronu Tadeusz Czechak kolekcjonuje od lat starodawne instrumenty: średniowieczne liry, lutnie, fidele, gitary mauretańskie. Stara się też odtworzyć pradawne techniki gry na nich. Cały zespól tworzą profesjonalni muzycy - instrumentaliści i wokaliści. Ich występy zawsze spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności, tak więc i tym razem profesjonalizm muzykow gwarantuje wysoki poziom artystyczny całego wystepu.

Piatkowy koncert bedzie nie tylko konfrontacja pomyslow na ożywienie tradycji muzycznej w ogóle, ale przede wszystkim okazją do spotkania muzycznych indywidualności o bardzo roznej estetyce i wrażliwości artystycznej.

Monika Walenko

*****

"Życie", 23.03.2001

"Cztery zespoły w trakcie postnego grania"

Koncert muzyki etnicznej, wizyta w muzeum i nie tylko... Już po raz trzeci możemy przeżyć niesamowity wieczór.

W Muzeum Etnograficznym odbędzie się już trzeci koncert z cyklu "Muzyka w Muzeum" zatytułowany "Postne granie".
- Będzie to prawdziwa duchowa uczta muzyczna - zapewniają organizatorzy. W programie występy aż czterech grup. (...)
(MIK)

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum