Muzyka w Muzeum - "Postne Granie"

Werchowyna; fot. z archiwum zespołu Tym razem u progu Wielkiego Tygodnia, na początku Nowego Tysiąclecia, w piątek 23 marca, o godz. 17, w Muzeum Etnograficznym czeka nas prawdziwie duchowa uczta muzyczna. Wystąpią najprzedniejsi artyści, których łączy dbałość, pietyzm i wirtuozerski poziom wykonywanego repertuaru. A będzie on niezwykle zróżnicowany - od pieśni chorałowych, pasyjnych, muzyki dawnej, piosenki autorskiej po tematy ludowe, obrzędowe.

Werchowyna; fot. z archiwum zespołu WERCHOWYNA
Legendarna formacja obchodząca właśnie swoje dziesięciolecie. Pieczołowicie opracowane tradycyjne tematy z Ukrainy, Białorusi, Polski, regionów Łemkowszczyzny, Polesia, Huculszczyzny, zachwycają nie tylko publiczność warszawską, dla której Zespół raz w roku aranżuje specjalny koncert na Politechnice , ale również mieszkańców Kresów, gdzie grupa często zapraszana jest na największe święta i festiwale. Pieśni wykonywane a cappella, techniki wielogłosowe, tzw. biały śpiew w wykonaniu WERCHOWYNY, to obcowanie z niezwykłą sztuką, kunsztem, autentyczną pasją i emocjami. Zespół bardzo rzadko występuje publicznie, dlatego szykuje się wielka gratka zobaczyć i posłuchać ich "na żywo".
WERCHOWYNA ma w swoim dorobku trzy płyty - dwie studyjne i koncertową.

DEKAMERON
Dekameron - zdjęcie ze strony www.tczechak.telesys.pl Jedyny w swoim rodzaju zespół wykonujący muzykę średniowiecznej Europy, zgodnie z ówczesnymi kanonami i stylistyką. Grupę tworzą profesjonalni muzycy, których interpretacje są misternymi próbami odczytania archaicznych utworów i odtworzenia dawnej praktyki muzycznej. Ważną w tym rolę spełniają instrumenty, rekonstruowane na podstawie średniowiecznej ikonografii. Założyciel zespołu, Tadeusz Czechak posiada unikalną kolekcję średniowiecznych lir, lutni, fideli, gitar maurytańskich... Niektóre instrumenty odnaleziono podczas prac archeologicznych. Czechak nie tylko przywraca je do życia, odtwarza również pradawne techniki gry na nich.
A oto co o DEKAMERONIE napisali krytycy: Zespół podąża konsekwentnie swoją drogą, łącząc prostotę, szczerość i obiektywność przekazu z ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym. W rezultacie podczas ich występów wytwarza się aura z jednej strony niemal mistycznego skupienia, z drugiej zaś orgiastycznej i żywiołowej ekspresji (Ruch Muzyczny, 1994). Żywioł ruchu pulsujący bogactwem rytmów i barw w grze instrumentalistów oraz naturalność i wdzięk - w czystym i bezpretensjonalnym śpiewie Anny Mikołajczyk i Jacka Wisłockiego - robiły wrażenie swą artystyczną dojrzałością, siłą i sugestywnością wyrazu - (...) instrumentarium zespołu i sposoby jego użycia (...)- a także zgoła wirtuozerska swoboda w posługiwaniu się nimi przez artystów dawały gwarancję rzetelności merytorycznej (Ruch Muzyczny 1996).
DEKAMERON wydał dotychczas trzy płyty. Więcej o zespole na jego stronie internetowej www.tczechak.telesys.pl.

AGATA HARZ, REMIGIUSZ HANAJ I GOŚCIE Z DOMU TAŃCA
Artyści od początku związani ze środowiskiem warszawskiego Domu Tańca. Prekursorzy ruchu studenckiego zajmującego się muzyką tradycyjną i kulturą ludową. Prawdziwi fascynaci i admiratorzy starodawnych melodii, instrumentów, tańców i pieśni polskiej wsi. Autorzy wielu znakomitych projektów, z których wypada wymienić "Korzenie", czyli cykliczne zabawy przy muzyce najprzedniejszych wiejskich kapel, tancerzy i śpiewaków, bogate archiwum nagrań, filmów i zdjęć dokumentujących spotkania z muzykantami i artystami ludowymi, programy edukacyjne, seminaria naukowe oraz ostatni projekt wydawniczy "In Crudo" - płyt z polską muzyką ludową w jej oryginalnym brzmieniu, z których już wydano materiał pt. "Jest drabina do nieba".
Podczas piątkowego koncertu w Muzeum, Agata Harz wykona pieśni nabożne na Wielki Post. Towarzyszący jej Remigiusz Hanaj zagra na skrzypcach i lirze korbowej. Gościnnie wystąpią również inni artyści z Domu Tańca.

JUSTYNA GRABSKA
Młoda, uzdolniona poetka, kompozytorka związana ze środowiskiem artystów wykonujących poezję śpiewaną i piosenkę autorską. Studentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, organizatorka wielu imprez muzyczno - rozrywkowych. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. "Spotkań z Poezją - Wrocław 2000". Bardzo ceniona i uwielbiana pośród bohemy ursusko - włochowskiej. Znakomita tancerka, prowadzi warsztaty średniowiecznych tańców bretońskich i celtyckich. Przygotowany przez Justynę repertuar na piątkowy wieczór to "Cudowna podróż" w zamierzchłe kultury i zakątki starej Europy, przez Polskę, czeskie Morawy, Irlandię i Hiszpanię do Skandynawii.

Na imprezie będzie można nabyć płyty i wydawnictwa zaproszonych artystów i nie tylko...
Bilety: normalny - 10 zł, studencki - 5 zł.


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum