Muzyka w Muzeum
"Muzyczna podróż do Sri Lanki"

fot. ze strony withange.tripod.com/festivals Zapraszamy na kolejną - V - edycję cyklu "Muzyka w Muzeum", która odbędzie się 9 maja, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (ul. Kredytowa 1) o godz. 18.00.

Tym razem niesamowita atrakcja nie tylko dla miłośników Orientu - w koncercie zatytułowanym "Muzyczna podróż do Sri Lanki" wystąpi grupa "Rajya Netum Kandyama" ("Sri Lanka State Dance Ensemble"). Jest to teatralno-muzyczny zespół, przedstawiający obrzędy, zwyczaje, pieśni i muzykę tradycyjną Sri Lanki. Zespół został założony w latach 60. jako amatorska grupa taneczna. Obecnie Rajya Netum Kandyama działa w Colombo pod auspicjami Ministerstwa Kultury Sri Lanki. Zespół nie ma stałego składu - tym razem do Polski przyjeżdża 10 osób (3 kobiety i 7 mężczyzn).

Grupa przedstawi pokazy teatru ulicznego, typowego dla Kandy, stolicy górzystego rejonu Sri Lanki, uroczyste utwory i pieśni, rytualne tańce, m.in. Kohomba, Kankariya, które zapoczątkowały tradycję tańca lankijskiego, jak również tańce wywodzące się z tradycji Ruhunu.

taniec kandyjski; fot. ze strony withange.tripod.com/festivals Temu wyjątkowemu przedstawieniu towarzyszyć będą doskonali muzycy wykorzystujący tradycyjne instrumentarium - archaiczne membranofony (m.in. dhole) oraz instrumenty dęte jak rodzaj shennai, tradycyjne trąbki, flety, conches czy oboje.
Bilety tradycyjnie w cenie 5 zł. Na imprezie jak zwykle będzie można nabyć płyty i wydawnictwa nie tylko z kręgu muzyki folkowej.

Poniżej, dla przypomnienia, kilka podstawowych informacji o kraju, skąd pochodzą nasi goście:


Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki położona jest na wyspie Cejlon, u południowych wybrzeży Półwyspu Indyjskiego. Na powierzchni 65,6 tys. km2 mieszka 17,9 mln. mieszkańców, których stanowią w większości dwie grupy etniczne - Syngalezi (74%) oraz Tamilowie (18%). Do uzyskania niepodległości w 1948 r. kolonia brytyjska pod nazwą Cejlon (wcześniej, w XVI i XVII wieku pod rządami Portugalczyków i Holendrów). Obecna nazwa państwa przyjęta została w 1972 r. Od połowy lat 50. narastający konflikt z tamilską mniejszością (która zachowała odrębność religii i języka), z eskalacją konfliktu w latach 80. (dążenia separatystyczne, walki z "tamijskimi tygrysami", szeroki udział w starciach oddziałów indyjskich). W 1960 r. Cejlon, jako pierwsze państwo na świecie, na stanowisku premiera miało kobietę - p. Sirimavo Bandaranaike.

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum