Muzyka w Muzeum - "Magia Afryki"

artykuł, opublikowany w "Machinie" (www.machina.onet.pl) z maja 2001 r.

Afryka nad Wisłą!

Afro Magic uznani zostali ostatnio na Zachodzie afrykańskim objawieniem world music. Grupę stworzył Mbaye Ndiaye w 1997 r. Na Węgrzech poznał swoją żonę i tu postanowił się osiedlić. Do projektu zaprosił muzycznych przyjaciół, jazzmanów i spotkanych w Budapeszcie ziomków. Wcześniej Mbaye cieszył się niemałym uznaniem, prowadząc choreografię w Teatrze Narodowym w Senegalu. Grywał z wieloma znakomitymi artystami, by wymienić tylko Youssou Noduea'e. Jest znakomitym wokalistą, perkusistą i wielkim szamanem sprawującym pieczę nad każdym dźwiękiem nowej afrykańskiej muzyki.

Inspiracją dla AM są muzyczne tematy z Zairu, Senegalu, Gwinei, Ghany, Maroko, Egiptu... Odwołują się do tradycji Sufich, tańczących w duchowej ekstazie derwiszy. Transowe kompozycje, mistyczne rytmy, wspaniałe wokalizy oraz szalone, ekstatyczne tańce sycą paletami ognistych barw i odcieni. Atawistyczny rytm serca to także puls Matki Ziemi, wyrażający witalne energie wszechświata. Podawany z wirtuozerską precyzją na marakasach, djembe, darabukach, talking drumach, doundounbach jest ubogacony brzmieniami współczesnych instrumentów dętych, gitar, basu.

***

artykuł z Gazety Wyborczej z 25 maja 2001 r.

Afro Magic Band w Muzeum Etnograficznym

Żywiołowy, oparty na rytmie bębnów, tradycyjnym afrykańskim śpiewie i barwnym tańcu spektakl zaprezentuje w Muzeum Etnograficznym Afro Magic Band, w piątek (25.05) o godz. 18. Będzie to ostatni przed wakacjami koncert z cyklu "Muzyka w Muzeum".

Muzyka Afro Magic Band jest połączeniem tradycji różnych odległych kultur z nowoczesnymi poszukiwaniami. Wyraźnie dominują w niej tradycyjne rytmy Zachodniej i Północnej Afryki, jednak czasem pojawiają się motywy europejskie, np. węgierskie.

Nic dziwnego, członkowie zespołu pochodzą nie tylko z Afryki. Powstała w 1997 r. grupa działa w Budapeszcie. Tworzą ją dwaj Senegalczycy, Gwinejczyk oraz muzycy z Ghany, Węgier i Holandii. Jej założyciel Senegalczyk Mbaye Ndiaye jest twórcą Senegalskiego Baletu Narodowego.

Muzyka Afro Magic Band tworzona jest na afrykańskich instrumentach perkusyjnych (djembe, doundomba, taking drum, marakasy). Brzmienie tradycyjnych bębnów urozmaica gitara elektryczna i basowa, saksofon, flet i didgeridoo oraz rytualny śpiew afrykański i barwny taniec. Na warszawskim koncercie wystąpią trzy czarne tancerki tworzące na scenie zmysłowy i egzotyczny show. Porwą do zabawy także widzów, gdyż Afro Magic Band nie odgradza się od publiczności sceną.

Po koncercie lider grupy Mbaye Ndiaye poprowadzi warsztaty bębniarsko-perkusyjne. Wszyscy chętni powinni więc zabrać ze sobą coś do bębnienia. - Nie musi to być tradycyjny bęben afrykański. Można zabrać część perkusji, prosty bębenek po dziadku czy nawet dziecięcą zabawkę. Gdy ktoś przyjdzie bez niczego - może uczestniczyć w warsztatach, wystukując rytm na podłodze czy krześle - mówi Maciej Szajkowski, jeden z organizatorów koncertu.

Afro Magic Band występuje w Polsce po raz drugi. Latem ubiegłego roku gościł na festiwalu Folk Festa w Krotoszynie.

Aneta Prymaka


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum