Gazeta Wyborcza

Rusza "Muzyka w muzeum"

W piątek (5 paździenika) o godz. 18 w Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) na pierwszym po wakacjach koncercie wystąpi Stara Lipa i White Garden.

Oba zespoły prezentują ciekawe połączenie muzyki dawnej - sięgają w swoich poszukiwaniach aż do średniowiecza - z folklorem oraz z elementami nowoczesności. Każdy z nich gra oczywiście we własnym, niepowtarzalnym stylu.

Stara Lipa jest znana bywalcom "Muzyki w muzeum" - wystąpiła na rozpoczynającym cały cykl koncercie "Karnawałowe granie" w styczniu 2001 r. Stare melodie (poczynając od "Gdybym ci ja miała skrzydłeczka jak gąska") w nowych, nieraz bardzo śmiałych aranżacjach wykonane na instrumentach tradycyjnych jak lira korbowa oraz współczesnych jak gitara klasyczna bardzo się spodobały. Znalazły także uznanie na festiwalach, m.in. w 2000 r. zespół został laureatem Nowej Tradycji. Na piątkowym koncercie Stara Lipa promować będzie wydaną niedawno przez firmę Orange World swoją debiutancką płytę pt. "Vivum".

White Garden wystąpi w muzeum po raz pierwszy. Powstał w 1992 roku. Gra wyłącznie własne kompozycje inspirowane średniowiecznymi tańcami, muzyką dawną i ludową. I to nie tylko polską - czasem zaczerpną coś z rytmów celtyckich, czasem ze skandynawskich, czasem ze słowiańskich. W osiągnięciu ciekawego brzmienia pomaga im interesujące instrumentarium. Najważniejsze są tu cytry. Zespół dysponuje aż czterema egzemplarzami tego rzadko spotykanego instrumentu - w tym robioną na zamówienie odmianą skandynawskiego kantele. W ich twórczości słychać też brzmienie skrzypiec, akordeonu, instrumentów perkusyjnych.

Przez wakacje organizatorzy "Muzyki w muzeum" (Muzeum Etnograficzne i zespół Kapela ze Wsi Warszawa) nie próżnowali. W czasie koncertu w holu muzeum będzie można kupić płyty i wydawnictwa world music. To na razie prowizoryczne stanowisko z czasem przekształci się w stały sklepik. Będzie też - również na razie prowizoryczna - kawiarenka.

prym (03-10-01)
Wstęp 10 zł

Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Świat Książki i UNESCO

Patroni medialni: "Gazeta Wyborcza", serpent.pl, Gadki z chatki

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum