Muzyka w Muzeum

W piątek (5.10) o godz. 18 w Muzeum Etnograficznym (Kredytowa 1) na pierwszym po wakacjach koncercie wystąpi Stara Lipa i White Garden.

- Do it yourself, podstawowa dla undergroundowej działalności zasada, przyświeca nam od początku. Plakaty odbijaliśmy na ksero i sami rozwieszaliśmy, stronę internetową prowadzi kolega. Zespoły same się zgłaszały i grały za darmo - opowiada Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa.

W styczniu Kapela i Państwowe Muzeum Etnograficzne w sali koncertowej przy Kredytowej 1 zorganizowali pierwszy koncert cyklu "Muzyka w Muzeum". Zamierzali prezentować raz w miesiącu zespoły grające muzykę tradycyjną i folkową. - Spodziewaliśmy się co najwyżej 60-70 osób. Przyszło prawie 400. Dzieci, młodzież, dorośli i starsi - wspomina Maciej Szajkowski.

I się rozkręciło - do wakacji wystąpiły nie tylko zespoły polskie, ale i zagraniczne: Rajya Netum Kandyama ze Sri Lanki, węgiersko-niemiecka Hora Colora, międzynarodowy Afro Magic Band.

Łączyć Wschód z Zachodem

W piątek o godz. 18 przy Kredytowej zagrają Stara Lipa i White Garden. Zespoły - każdy inaczej, ale oba ciekawie - łączą muzykę dawną i ludową ze współczesnością, używając często oryginalnych instrumentów.

Na pierwszym po wakacjach koncercie Muzyki w Muzeum zobaczymy, jak impreza ta dorosła i w którą stronę zamierza się rozwijać. W holu Muzeum stanie - na razie prowizoryczne - stoisko z płytami i wydawnictwami małych niezależnych wytwórni światowych. Wkrótce - może jeszcze w październiku - powstanie stały sklepik w world music i wydawnictwami Muzeum Etnograficznego.

- Chcemy tu utworzyć pierwsze w Polsce Centrum Muzyki Świata. Bo płyty z taką muzyką można na razie kupić tylko przez Internet. Chcielibyśmy, aby mogli się tu spotykać wielbiciele tej muzyki - mówi Małgorzata Orlewicz, kierownik Działu Naukowo-Oświatowego PME.

Centrum organizowałoby także warsztaty instrumentalne (pierwszy, bębniarski odbył się w maju po koncercie World Music Band). W planach są kilkudniowe festiwale połączone z wykładami i dyskusjami.

- Muzyka byłaby pretekstem do przekazania wiedzy o różnych kulturach. Muzeum ma tu potencjał: ekspertów od wielu tematów, piękną kolekcję instrumentów tradycyjnych i sprzętów - objaśnia Małgorzata Orlewicz. Centrum wydawałoby też płyty z koncertami Muzyki w Muzeum i promowało polska muzykę na świecie.

- Ta nazwa zobowiązuje. Chcielibyśmy organizować raz do roku coś na kształt targów, na których spotykaliby się muzycy z Europy Zachodniej i Wschodniej, bo na razie te kontakty nie istnieją, a są bardzo potrzebne.

Bezwstydna nazwa

Piątkowe koncerty od stycznia będą się odbywały co dwa tygodnie, a nie co miesiąc, jak dotychczas. Chętnych do grania nie zabraknie. Swój przyjazd zapowiadają legendy polskiej sceny folkowej - Orkiestra św. Mikołaja i Kwartet Jorgi.

Maciej Szajkowski podkreśla, że chcą prezentować też folk europejski i światowy. Pod koniec października wystąpi więc czeski Ahmed ma hlad, w listopadzie - fenomenalna białoruska Uria. Ma też nadzieję, że uda się nawiązać kontakt z ambasadami, także krajów egzotycznych, i sprowadzić zespoły z ich krajów.

- Żeby zmniejszyć koszty, chcieliśmy współpracować z klubami i restauracjami. Ale gdy zaproponowaliśmy jednemu koncert Ahmed ma hlad, właściciel spytał, co znaczy nazwa. Gdy usłyszał, że po czesku to "Ahmed jest głodny", oburzył się, że po wydarzeniach w Ameryce to bezwstydne, i zamknął drzwi - wspomina Maciej Szajkowski.

Będą też kilkudniowe festiwale - pod koniec lutego festiwal słowiański, w kwietniu - Folkowisko, a w maju - majówka folkowa. Wykorzystany zostanie zapomniany dotychczas dziedziniec muzealny.

- Ale nie chcemy też wpadać w zbyt obfitą częstotliwość koncertów, bo można się zmęczyć. Tu potrzebne jest serce i entuzjazm. Nie chcemy komercji - podkreślają organizatorzy.

Aneta Prymaka (03-10-01)

Muzyka w Muzeum, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1, piątek, godz. 18; wstęp - 10 zł

Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, "Świat Książki", UNESCO; Patroni medialni: "Gazeta Wyborcza", serpent.pl, "Gadki z Chatki"

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum