Muzyka w Muzeum - "Babie lato"
Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1, 5.10.2001, godz. 18.00, bilety 10 zł

Po wakacyjnej przerwie ruszamy z naszym cyklem 5 października. Zagrają dla nas dwa polskie zespoły - WHITE GARDEN i STARA LIPA.

okładka płyty 'White Garden' White Garden powstał w 1992 roku, choć jego doświadczenia z unikalnymi instrumentami strunowymi sięgają pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Wg słów wydawcy (Folk Time) właśnie dzięki nim grupa osiąga potęgę akustycznego brzmienia i nawiązując do szeroko rozumianego folku, tworzy własną muzykę odwołującą się do emocji i wyobraźni słuchacza. Twórczość grupy jest monumentalna i kameralna zarazem; łączy elementy muzyki folk z rytmami średniowiecznych tańców, nastroje niemal medytacyjne z energią tańca i zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji wydawnictw grupy (każda z utworami do odsłuchu w real audio) w sklepie terry - CD "White Garden" oraz kasety "Cucuba", "Hona" oraz "Terra est rotunda".

Starą Lipę pamiętają na pewno Ci, którzy trafili na pierwszą edycję naszego cyklu pt. "Karnawałowe granie". Po koncercie Gazeta Wyborcza pisała "Stara Lipa wzięła wszystkich w muzyczną podróż od średniowiecza aż do dziś i od folkloru polskiego (z brawurową aranżacją "Gdybym ci ja miała skrzydłeczka jak gąska") przez Francję aż na Bliski Wschód" (27.01). A w zapowiedzi występu ta sama gazeta donosiła, że "Stara Lipa to zespół wyjątkowy. Śmiałe aranżacje pieśni i tańców urzekły publiczność i jurorów ubiegłorocznego festiwalu Nowa Tradycja, którego zespół został laureatem. Dzięki znakomitemu połączeniu starych melodii i instrumentów (m.in. lira korbowa) z nowoczesnością (klasycznie szkolone głosy, gitara klasyczna) ich muzykę można rzeczywiście nazwać "nową tradycją"." (M. Walenko, 26.01.2001)
Tym razem Stara Lipa promować będzie wydanie (wreszcie!) ich debiutanckiej płyty pt. "Vivum", która ukazuje się w końcu września nakładem firmy Orange World. Zespół występuje w składzie: Agnieszka Zdanikowska, Małgorzata Pałubska, Michał Juszkiewicz, Maciek Cierliński oraz Daniel Moński.


Jednocześnie z przyjemnością informujemy, iż od najbliższej edycji rusza w hallu Muzeum stałe stoisko poświęcone wydawnictwom world music, przygotowane we współpracy z Kamhukiem, TamTamem, Folk Timem oraz prowizoryczna (na razie) caffejka.powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum