Muzyka w Muzeum - "Andrzejki"
zapowiedzi prasowe


"Gazeta Wyborcza" (warszawski dodatek "Co jest grane"), 30.11.2001:

Białorusini w Muzeum Etnograficznym

W piątek (30.11) o godz. 18 w Państwowym Muzeum Etnograficznym (Kredytowa 1) na koncercie z cyklu "Muzyka w Muzeum" wystąpi białoruska UR'IA

Wszystko zaczęło się w 1999 r., gdy w Mińsku spotkali się Yurij "Franc" Vydronak, znany z gry w rockowym Pałacu i specjalizującym się w oryginalnych aranżacjach muzyki ludowej zespole Kriwi, oraz Ury Zadiran z zespołu Liavony. Zaczęli myśleć nad nowym muzycznym projektem, w którym tradycyjne motywy archaicznej muzyki białoruskiej współgrałyby z brzmieniem i energią współczesnej muzyki rockowej. Zaangażowali w to muzyków z niezależnej białoruskiej sceny muzycznej. I tak powstała UR'IA.

Łączy ona energię tradycyjnej (nie tylko miejscowej - inspiracją stały się też rytmy Tybetu, Chin, Egiptu) muzyki ludowej odwołującej się do klimatów rytualno-obrzędowych z progresywną, dynamiczną suitą rockową, z jakiej słynęły kontestatorskie grupy Młodej Białorusi. Magiczny przekaz muzyczny artyści wzbogacają oprawą plastyczną - wykorzystują dawne stroje obrzędowe.

Występ w muzeum jest już kolejną wizytą tych muzyków w naszym kraju - w tym roku grali już na Folk Feście i skierniewickim Folkopraniu.

Oprócz Białorusinów w muzeum wystąpią polskie kapele: projekt muzyczny OVO z Wrocławia wykonujący wielogłosowe słowiańskie utwory a cappella lub przy bardzo ascetycznym użyciu instrumentów, polsko-turecki Stilo grający Muzykę Otwartej Przestrzeni (oryginalna fuzja muzyki etnicznej, rocka i jazzu) oraz gospodarz imprezy, czyli Kapela ze Wsi Warszawa.

Eksperymentalną audiowizualną oprawę zapewnią VJ'eje z Projektu Elektryczna Qciapka.

Aneta Prymaka (29-11-01 16:57)
powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum