Muzyka w Muzeum - "Andrzejki"
UR'IA (Białoruś), Stilo, OVO oraz KzWW Nofuturesound
30.11.2001, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1

Tym razem muzyka Ziemi zabrzmi z dźwiękami Kosmosu!
W ten wyjątkowy wieczór Andrzeja i Konstantego wystąpią Magowie i Alchemicy:

UR'IA w trakcie skierniewickiego 'Folkoprania 2001'; fot. (c) Grzegorz K. Kluska Białoruska UR'IA jest działającym od 1999 r. projektem muzycznym kompozytora i badacza muzyki etnicznej Yurija "Franca" Vydronaka, w którym tradycyjne motywy archaicznej muzyki białoruskiej zostały połączone z brzmieniem i energią współczesnej muzyki rockowej. UR'IA łączy energię różnych "światów muzycznych" i buduje na ich bazie brzmieniowej muzykę, odwołującą się z jednej strony do klimatów rytualno-obrzędowych, a z drugiej strony do progresywnej i dynamicznej suity rockowej. Ten zaprogramowany "eklektyzm" formy, stanowi jednocześnie siłę przekazu muzyki zespołu, który nawiązuje do najlepszych wzorców muzyki światowej (Hedningarna, Dead Can Dance). Przekaz dodatkowo został wzbogacony o legendę, inspirowaną starożytną, tajemniczą himalajską cywilizacją Ariavarta.
Obecna trasa jest już kolejnym wizytą zespołu w naszym kraju (w tym roku grali już na Folk Feście i skierniewickim Folkopraniu). Tym razem, prócz Muzeum Etnograficznego, grupa wystąpi także 1.12 w łódzkim Forum Fabricum oraz 8.12 w Lublinie w ramach Mikołajków Folkowych (ew. inne występy w trakcie ustaleń).
Więcej o zespole na stronie www.kv.minsk.by/uria
Dwa utwory grupy do odsłuchania (ze strony mikolajki.serpent.pl): 1. real audio; 2. real audio

Grupa Muzyczna OVO - fot. z archiwum grupy Pochodząca z Wrocławia Grupa Muzyczna OVO występuje w składzie 4-6 osobowym, a jego główny człon stanowią Witold Kozłowski i Marzena Motyl. OVO wykonuje swe wielogłosowe słowiańskie utwory najczęściej a cappella (lub przy bardzo ascetycznym użyciu instrumentów, takich jak cymbały, lira korbowa, skrzypce, bandura), skupiając się tym samym na badaniu możliwości ludzkiego głosu. Główny przedmiot zainteresowania OVO to technika śpiewokrzyku i sposoby jej użycia w poszczególnych krajach i regionach słowiańskich. Grupa, prócz koncertów, organizuje i prowadzi warsztaty i projekty edukacji kulturalnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym tegoroczne "Warsztaty Tradycyjnych Pieśni Kozaków Syberyjskich" z udziałem zespołu Piesnochorki).
Więcej o grupie na stronie www.ovo.prv.pl.

Stilo; fot. z archiwum zespołu Istniejące od 1998 r. warszawskie Stilo, jak określają członkowie grupy, gra Muzykę Otwartej Przestrzeni. Jest to połączenie muzyki etnicznej, rocka i jazzu, połączenie wpływów wielu kultur, i zachodnich, i wschodnich. To ostatnie jest pochodną polsko-tureckiego składu zespołu (Wojciech Stasiak - gitara akustyczna; Sylwia Świątkowska - skrzypce, fleciki, fidel płocka, głos; Tomek Żur - gitara basowa; Alpago Polat - saksofon, nay, darabuka, bliskowschodnie instr. perkusyjne; Serhan Kizilpinar - darabuka; Pawel Jedliński - perkusja). Zespół ma na koncie podziemnie wydane demo "Opowieści kamieni", które będzie do kupienia na koncercie.
Więcej o Stilo w wywiadzie Ziutka na independent.pl.

KzWW Nofuturesound - kwantowe oblicze Kapeli ze Wsi Warszawa doby Nowego Millenium. Trans-minimalistyczne archaizmy w cybernetycznym dźwiękowym wehikule pod admiralicją kpt Rafała Kołacińskiego - nieustraszonego kanoniera elektrowstrząsów.

Ponadto audiowizualną oprawę zapewnią VJ'eje z Projektu ELEKTRYCZNA QCIAPKA - Mateo Braun i Marcin Żuberek.

W hallu - stoiska z wydawnictwami etno, folk, hcp i world music.

Wjazd - 10 zł.
UWAGA - ANDRZEJE I ANDRZEJKI - WSTĘP WOLNY !!!!!
powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum