Muzyka w Muzeum - Kapela Vistula


Gazeta Wyborcza przed koncertem:

Występ kapeli Vistula

(...) Dziecieca kapela Vistula wystapi w piatek (21 grudnia) o godz. 18 w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1). To ostatni w tym roku koncert z cyklu "Muzyka w Muzeum". - Zapowiada sie bardziej kameralny i domowy niz wszystkie dotychczasowe. Nie bedzie koncertowej sceny ani migoczacych swiateł, za to beda piekne piesni spiewane blisko słuchaczy i razem z nimi - mówi Maciej Szajkowski, organizator imprezy.

W kapeli Vistula graja uczniowie jedynej w Polsce szkoły gry na instrumentach ludowych przy podstawówce na ul. Wrzeciono 9. Stworzył ja cztery lata temu Jerzy Burdzy, nauczyciel muzyki w tejze szkole. Stopniowo gromadzi tu stare instrumenty: lire korbowa, cymbały, basetle, ligawe i zaraza dzieci miłoscia do nich. (...)

Młodzi muzycy wykonuja swoje utwory zywiołowo, bawiac sie nimi i zarazajac widzów swoja radoscia i energia. - Nie lubie wyuczonego mistrzostwa. Pozwalam swoim muzykom troche improwizować nawet na koncercie. Wole, zeby czasem jakas nutka zabrzmiała fałszywie, niz gdyby ich spiewanie miało nie być autentyczne. Im wiecej w ich graniu spontanicznosci, tym wiecej prawdziwej radosci - usmiecha sie Jerzy Burdzy, uciszajac jednoczesnie swoich podopiecznych. W przerwie miedzy lekcjami przyszli posiedzieć chwile w sali z instrumentami. Nie pozostawiaja zadnych watpliwosci co do swojej spontanicznosci i energii.

Aneta Prymaka (19-12-01 12:03)

powrót na stronę grudniowej edycji
powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum