Muzyka w Muzeum
Kapela "Vistula"
21.12.2001, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w uroczysty (a i radosny jednocześnie) nastrój w Muzeum wprowadzi nas Kapela Vistula - dziecięcy zespół z Bielan pod atencją Jurka Burdzego (Zespół Polski, Burczybasy).
Po koncercie przewidziane warsztaty na cymbały, liry korbowe i inne polskie instrumenty tradycyjne.

UWAGA - WSTĘP WOLNY


Kapela "Vistula" istnieje od czterech lat. Zajęcia prowadzone są w ramach Bielańskiego Centrum Edukacji Muzycznej przy Szkole Podstawowej 247 w Warszawie, ul. Wrzeciono 9.

Kapela to 15-20 osobowy zespół wokalny i instrumentalny. Dzieci same grają na tradycyjnych instrumentach ludowych: cymbałach, lirze korbowej, basetli. Repertuar stanowią przede wszystkim polskie piosenki ludowe dla dzieci, a także pieśni i ballady dla "dorosłych". Udział w zespole jest bezpłatny, a przyjmowani są prawie wszyscy. Gry na instrumentach dzieci uczą się w szkole albo na próbach kapeli. W zespole są dzieci w wieku od 6 do 16 lat, ale jeśli ktoś ma lat 70 i czuje się dzieckiem, również może z kapelą grać i śpiewać.

W BCEM prowadzone są także lekcje gry na pianinie, skrzypcach, gitarze, cymbałach, lirze, basetli i innych instrumentach ludowych. Klasa cymbałów prowadzona jest przez Martę Stanisławską, na fletach prostych, lirze i basetli uczy Jerzy Burdzy. Ponadto młodsze dzieci śpiewają w chórze prowadzonym przez Martę Jakubiec.

W trakcie kilkuletniej pracy okazało się, że dzieci bardzo chętnie bawią się muzyką ludową. Zespół występował m.in.: na Festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie, u "Cioci Jadzi" w Filharmonii Narodowej, na specjalnej premierze dla dzieci filmu "Pan Tadeusz", w audycjach Polskiego Radia.

BCEM uczestniczy też w organizacji koncertów m.in.: Festiwalu Folkowego "Cymbaliści" w czerwcu b.r. oraz Festiwalu Muzyków Niepełnosprawnych im. Edwina Kowalika we wrześniu 2001. Wcześniej Centrum organizowało także m.in. kurs gry na lirze korbowej, prowadzony przez Andrew Nixona.

Więcej o działalności Jerzego Burdzego w wywiadzie z 1999 r., zamieszczonym na stronach pisma "Gadki z Chatki".


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum