Muzyka w Muzeum
"PO SĄSIEDZKU"
Aleksandra & Konstantyn (Białoruś), Heligonkarze (Słowacja)
6.12.2002, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1

 ALEKSANDRA & KONSTANTYN
Mieszkają w Borysowie na Białorusi. Swoją artystyczną współpracę rozpoczęli w 1998 r, a już dwa lata później zostali laureatami konkursu młodych artystów organizowanego przez TV białoruską. Oboje są multiinstrumentalistami. Aleksandra Kyrcanova śpiewa, gra na flecie poprzecznym, instrumentach perkusyjnych i okarynie; Konstantyn Drapiezo gra na wszelkiego rodzaju gitarach. Grają przede wszystkim muzykę folk inspirowaną tradycyjnymi pieśniami białoruskimi, ale mają w swoim repertuarze również standardy bluesa i muzyki country. Ich muzyka i koncerty nawiązują stylistycznie do wspaniałych, nieco już zapomnianych tradycji ballady folk, ale jednocześnie mają swój własny, oryginalny wyraz, wynikający z inspiracji tradycyjną muzyką białoruską, ze znakomitego warsztatu muzycznego i pięknego wokalu Aleksandry.
W 2002 r. wystąpili na kilku koncertach w Polsce, m.in. na festiwalu Ethnosfera w Skierniewicach, gdzie zajęli III miejsce w silnie obsadzonym konkursie, oraz na festiwalu Folk Fest w Ostrowiu Wlkp. Zagrali również na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali w Rosji "Słowiański bazar", gdzie zdobyli jedną z głównych nagród.

HELIGONKARZE z Oszczadnicy są jednym z najpopularniejszych słowackich zespołów wykonujących muzykę tradycyjną regionu Kisuce (historyczno-geograficzna kraina, położona w północno-zachodniej Słowacji, granicząca z Polska i Czechami).
Grupa powstała w 1999 r. z inicjatywy p. Jozefa Smolka, cenionego pasjonata sztuki ludowej, muzycznego erudyty. Zespół występuje też pod nazwą Kisuckie źródło i rzeczywiście jest źródłem czystej kultury ludowej.
Heligonkarze z Oszczadnicy wydali cztery kasety magnetofonowe, poza Słowacją występowali w Polsce i Czechach.
Zespół występuje w składzie: Vlasta Mudrikova - śpiew, Jan Bazger - kontra, Karol Casnocha - perkusja i śpiew, Stefan Kopac - helikon, Sona Kopacova - śpiew i helikon, Simona Kopacowa - śpiew i helikon, Lenka Bacmanakova - helikon.

Początek koncertu godz. 18.00, bilety w cenie 10 zł.

Organizatorzy:
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Urzędem Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy. Współpraca: Instytut Słowacki w Warszawie.

Patronat:

   TV Polonia