"Muzyka w Muzeum"
18 stycznia 2008 (piątek), godz. 19:00
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

Pierwsza w tym roku edycja „Muzyki w Muzeum” pod hasłem
„CZAJ Z AZJI, CZAD Z AFRYKI czyli KARNAWAŁOWA PODRÓŻ MUZYCZNA DOOKOŁA MATE”..

W koncercie wezmą udział dwa zespoły, których członkowie od lat praktykują i propagują picie yerba mate, a ich nazwa związana jest z tym argentyńskim trunkiem:

YERBA MATER. Mimo nazwy, zespół ten nie gra muzyki rodem z okolic ujścia La Platy - muzyków fascynują raczej tajemnicze brzmienia Orientu. Yerba Mater tworzy potężną i oryginalną mieszankę rockowej energii z tradycyjnymi dźwiękami Wschodu.

GADAJĄCA TYKWA. Muzyka Tykwy stanowi fuzję piosenki autorskiej z tradycyjną muzyką afrykańską. Jest to spontaniczna muzyka serca, która wzrasta z miłości do przyrody i do tego co pierwotne, ponadczasowe i naturalne.

Ponadto koncertowi towarzyszyć będzie kredens z yerba mate, czyli stoisko z „argentyńską herbatą”, przy którym można skosztować różnych gatunków mate, obejrzeć akcesoria służące do picia yerby oraz dokonać stosownych zakupów.

Bilety w przedsprzedaży w kasie Muzeum, Muzycznej Galerii Folkowej oraz sklepie Hey Joe.
Cena: 12 zł

Organizatorzy koncertu:
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie - www.pme.art.pl
OPENSOURCES - www.opensources.pl
e-mail: opensources2@o2.pl, ania@opensources.pl

YERBA MATER

Zespół Yerba Mater założony został w roku 2001 przez muzyków, których wcześniejsze doświadczenia i fascynacje oscylowały wokół muzyki rockowej. Wpływ na nich mieli zarówno mistrzowie indyjscy i perscy, jak i Jimi Hendrix i King Crimson. To zadecydowało o unikalnym charakterze muzyki zespołu, w której wschodnia dbałość o piękną barwę i nadrzędność improwizacji mieszają się z rockową energią i skłonnością do eksperymentu.

Yerba Mater od początku swej działalności nastawiona była na granie własnych kompozycji, jednakże wraz z rozwojem muzycy sięgnęli również po formy klasyczne: indyjskie ragi, tureckie makamy, irańskie radify i europejskie tańce dawne. Wymagało to specyficznej edukacji muzycznej, opartej na podróżach i nauce u wielkich mistrzów: Pascala Lefeuvre (lira korbowa), Marii Pomianowskiej (sarangi, suka), Celaleddina Celika (tanbur), Mohammada Rasuli (ney perski, tar), Sarvara Sabri (tabla) i zespołu Huun-Huur-Tu (śpiew alikwotowy). Poznawanie tak różnorodnych tradycji muzycznych jest dla członków Yerba Mater sposobem na poszerzenie horyzontów, jednakże najważniejszym celem zespołu jest rozwój własnego, niepowtarzalnego stylu.

W ciągu siedmiu lat swojej działalności Yerba występowała na wielu festiwalach w Polsce, w Czechach oraz na Ukrainie. Członkowie zespołu komponowali również muzykę do spektakli opowiadaczy historii („Studnia O”), programów telewizyjnych, uczestniczyli w nagraniu muzyki do filmu „Stara Baśń”, a także współtworzyli projekt „Masala Soundsystem”. W roku 2003 Yerba Mater otrzymała pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Dwa lata później album „Raga Praga” został nagrodzony Folkowym Fonogramem Roku 2004.

Więcej informacji na stronie: www.yerbamater.serpent.pl


GADAJĄCA TYKWA

Muzykę Tykwy trudno przypisać do konkretnego nurtu. Jest to muzyka oparta na autorskich kompozycjach zainspirowanych muzyką etniczną. Jej charakter określają egzotyczne instrumenty - ich ograniczone skale i brzmienie tworzą specyficzny klimat. Dźwięki bębnów i balafonu przydają jej afrykańskiego charakteru. Na językach Afryki wzorowany jest też wymyślony przez wokalistę niby-język, w którym ułożone są słowa do większości utworów.

Jak twierdzą członkowie zespołu, ich muzyka jest spontaniczną muzyką serca, zachwyconego życiem, ale też często tęskniącego za tym co odeszło, choć tak naprawdę jest i trwa, ukryte gdzieś głęboko. Muzyka Tykwy wzrasta z miłości do przyrody i do tego co pierwotne, ponadczasowe i naturalne. Czerpie inspiracje z kultur, które nie stworzyły cywilizacji zrywającej bezpośredni kontakt człowieka z naturą. Muzyka Tykwy jest transowa, ale nawet w smutnych utworach słychać wyraźnie jej pozytywne przesłanie. Jest pełna pozytywnych wibracji, słońca Afryki i nie pozbawiona poczucia humoru.

Gadająca Tykwa jest laureatem pierwszej nagrody Konkursu Sceny Otwartej XVII edycji Mikołajek Folkowych 2007.

www.myspace.com/gadajcatykwa

"Oprawca Wizualny Radek - eRBu.pl - Bułtowicz" {Absolwent ASP w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Dyplom w Pracowni Fotografii Intermedialnej obronił w 2004 roku. Studia kontynuuje na Wydziale Operatorskim – specjalizacja Fotograficzna- PWSFTvT w Łodzi. Mieszka i pracuje w Lublinie. Jako oprawca współpracował m.in. z Orkiestrą św. Mikołaja (także okładki ich płyt), zespołami Mordy, Oranżada, Naczynia, a także z festiwalem Dwa Brzegi i Nocą Kultury.}powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum