Muzyka w Muzeum - "DNI SŁOWIAŃSKIE"


zapowiedź z Gazety Wyborczej:

Dni Słowiańskie na Kredytowej

W sobotę i niedzielę (18-19.05) w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) odbędą się dwudniowe Dni Słowiańskie

- Mamy w Polsce dni celtyckie czy bretońskie, a nie mamy słowiańskich. Zamierzamy to zmienić. I nie chodzi nam o manifestowanie megalomanii narodowej. Po prostu chcemy pokazać, co cennego mamy w swojej kulturze - mówi Maciej Szajkowski, jeden z organizatorów imprezy.

Impreza zacznie się w sobotę o godz. 11, wówczas otwarty zostanie kiermasz sztuki ludowej z warsztatami (np. tkactwa, mielenia lnu, lania wosku itp.). W sali kinowej otwarta zostanie wystawa "Słowianie Europy Środkowej" przygotowana przez pracowników Państwowego Muzeum Archeologicznego. Od godz. 12 etnolodzy i archeolodzy dyskutować będą o słowiańskich zaświatach. Godzinę później zaplanowano pokaz slajdów z Białorusi oraz projekcje filmów białoruskich, słowackich i rosyjskich.

O godz. 16 zaś można będzie obejrzeć widowisko "Czary-mary i uroki" w wykonaniu zespołu Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego. W niedzielę o 11 przedstawieniem "Zielone Świątki" Lasowiaczki rozpoczną drugi dzień imprezy.

Tego dnia dużo będzie białoruskich akcentów - o godz. 13 odbędzie się pokaz strojów białoruskich z muzeum w Mińsku oraz gry na białoruskich instrumentach, a także nauka tradycyjnych tańców.

Wieczorami zaś w Muzeum Etnograficznym zabrzmi słowiański folk. - Pokażemy Prawdziwków i Ostatnich Mohikanów, czyli tych, którzy potrafią grać tradycyjną muzykę. Będą zarówno kapele ze wsi, jak i młodzi wykonawcy folkowi - mówi Maciej Szajkowski.

W sobotę o godz. 17 słowacką muzykę pasterską zagra duet ze Słowacji - Michał Smetanka i Pavel Urda. Po nich wystąpi Kapela Stachy z Haczowa, która od 1965 roku wykonuje pieśni i przyśpiewki z Pogórza Karpackiego. Usłyszymy też Kazimierza Zdrzalika i Henryka Majewskiego oraz Swoją Drogą - grupę młodą, ale już utytułowaną. Zdobyła ona Grand Prix tegorocznej Nowej Tradycji.

W niedzielę, również o godz. 17, usłyszymy krakowskich Muzykantów grających pieśni polskie, łemkowskie oraz cygańskie i żydowskie oraz Kapelę z Maciejowic. Wystąpi też zespół Pies Szczeka grający tradycyjne mazurki, kujawiaki, polki i oberki. Imprezy będą odbywały się w Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1.

Wstęp na jarmark 4 zł, na wieczorne koncerty - 10 zł

Aneta Prymaka