Muzyka w Muzeum - "DNI SŁOWIAŃSKIE"
18-19.05.2002, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1

18 maja (sobota), godz. 17.00 (po jarmarku)
KAPELA ZE SŁOWACJI - słowacka muzyka tradycyjna
KAPELA STACHY - Haczow , Krosno, Beskid Niski z mistrzem Stanisławem Wyżykowskim
KAPELA KAZIMIERZA ZDRZALIKA - Strykowice Grn - Radomskie z Henrykiem Majewskim
SWOJĄ DROGĄ i PRZYJACIELE - laureaci Grand Prix Nowej Tradycji 2002

19 maja (niedziela), godz. 17.00
KAPELA Z MACIEJOWIC - Władysław Zarzycki - skrzypce, Stefan Sygocki - harmonia polska, Jan Cytryniak - bęben
PIES SZCZEKA, czyli mazurki, kujawiaki, polki i oberki z warszawskiego Domu Tańca
MUZYKANCI - Kraków

bilety na każdy dzień po 10 zł.

***

KAPELA STACHY powstała w 1965 r. Na przełomie lat 60. i 70. była najpopularniejszą kapelą ludową w Polsce. W repertuarze Kapeli znajduje się ponad 200 utworów i przyśpiewek Pogórza Karpackiego. Wśród instrumentów wyróżnia się instrument rodzinny Szajnów - cymbały, liczące obecnie 270 lat i przechodzący z pokolenia na pokolenie. Najbardziej znanym członkiem kapeli jest Stanisław Wyżykowski - ostatni lirnik ludowy w Polsce.
zob. więcej nt. kapeli

Kazimierz Zdrzalik z bębnistą Stanisławem Lewikowskim - 'Powiślaki '96' - Maciejowice KAPELA KAZIMIERZA ZDRZALIKA. Lider (ur. 1924) w swojej muzyce łączy wiele różnych stylów. Zachwyca jego technika, którą cechuje finezja, pomysłowość. To właśnie od niego (oraz jego żony) uczyła się pieśni i oberków Kapela ze Wsi Warszawa!
zob. więcej nt. Kazimierza Zdrzalika.

KAPELA ZE SŁOWACJI. Michal Smetanka i Pavel Urda zagrają tradycyjną muzykę pasterską.

Swoją Drogą w trakcie Nowej Tradycji 2002, fot. (c) D. Anaszko, serpent.pl SWOJĄ DROGĄ I PRZYJACIELE. Mimo, iż ta warszawska grupa istnieje zaledwie od pięciu miesięcy, na koncie ma już Grand Prix na festiwalu "Nowa Tradycja". W muzyce grupy, utworzonej przez członków takich grup jak Goście z Nizin, Sarakina czy Skąd-Inąd pobrzmiewają echa tradycji z różnych stron świata.
zob. więcej o grupie

MUZYKANCI - jeden z bardziej znanych polskich zespołów folkowych. W repertuarze Muzykantów znajdują się porywające wersje polskich pieśni ludowych, ale też muzyka łemkowska, węgierska, bałkańska, wreszcie cygańska i żydowska. Od trzech lat organizują w Krakowie niezwykle interesujący Festiwal Muzyki Tradycyjnej Rozstaje. Są laureatami Nowej Tradycji, festiwalu Euro Folk czy konkursu na Folkowy Fonogram Roku.
zob. więcej o grupie

KAPELA Z MACIEJOWIC zagra w składzie Władysław Zarzycki - skrzypce, Stefan Sygocki - harmonia polska, Jan Cytryniak - bęben. "Muzykanci występują na wielu przeglądach regionalnych i okolicznościowych imprezach. Pan Zarzycki prócz gry na skrzypcach zajmuje się również naprawą starych zegarów. Tykają one głośno w jego domu przy rynku maciejowickim. Podczas cotygodniowego targu w Maciejowicach w domu Pana Zarzyckiego spotyka sie okoliczne towarzystwo muzykanckie, grając i wymieniając wieści z okolicy." (Gazetka Korzenie nr 10/98)

PIES SZCZEKA - grają tradycyjną polską muzykę ludową: mazurki, kujawiaki, polki i oberki przede wszystkim z Polski Centralnej i Lubelskiego. Tańce i pieśni wzięte z nagrań archiwalnych, zapisów nutowych (m.in. O.Kolberga), lub podsłuchane na wsi wykonują starając się zachować brzmienie oryginału, unikając aranżacji i stylizacji. Melodii i technik wykonawczych uczyli się od najstarszych wiejskich muzykantów.
Agata Harz - śpiew, Katarzyna Andrzejowska-de Latour - skrzypce, mazanki, basy, bęben, Remigiusz Mazur-Hanaj - lira korbowa, skrzypce, baraban, Daniel de Latour - skrzypce, harmonia trzyrzędowa, bęben, basy.
zob. więcej o kapeli.