Dekada lat 90. to czas debiutu wielu wspaniałych zespołów oraz nowej muzyki etno/folkowej. W Warszawie jednak koncerty takie należały do rzadkości. Nastał czas by to zmienić.

Z początkiem Nowego Milenium AD 2000 w Warszawie Kapela ze Wsi Warszawa oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne zainaugurowali cykl imprez pod nazwą "Muzyka w Muzeum". Odbywające się regularnie koncerty w sali kinowej dostojnego muzeum, od pierwszej edycji stały się wydarzeniem niezwykle atrakcyjnym i przyciągającym szeroką publiczność.

Koncerty, prelekcje, wystawy dotyczą różnorodnych przejawów aktywności artystycznej. Odnoszą się do kultury tradycyjnej i jej współczesnych interpretacji.

Organizatorom zależy na zaprezentowaniu tak twórców ludowych jak i artystów dla których tradycja stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych poszukiwań, eksperymentów i kreacji. Na niwie "MwM" spotykają się więc muzykanci tradycyjni obok młodych zespołów folkowych, etnicznych, world music, reggae, jazz i innych. Współcześni awangardziści z Polski i zagranicy oraz zespoły dla których pojecie "etno" oznacza nową jakość w kulturze i sztuce wolną od cepelii, ludowej ortodoksji, telewizyjnej biesiady czy komercyjnej szmiry.

Każda impreza związana jest z wydarzeniem kalendarzowym, słowiańskimi obrzędami i świętami. Przewidujemy również wystawy sztuki użytkowej, wernisaże, warsztaty a także szeroki wybór płyt z muzyka etniczną oraz poczęstunki tradycyjnej kuchni prezentowanych kultur i regionów.


Kontakt z organizatorami:
Maciej Szajkowski (Kapela ze Wsi Warszawa) - muzykawmuzeum (at) poczta.onet.pl - tel. 0603 188 744
Małgorzata Orlewicz (Państwowe Muzeum Etnograficzne) - tel. 827-76-41 wew. 222


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum