Muzyka w Muzeum - pierwsza edycja
"Karnawałowe muzykowanie""Pierwsze koty za płoty" - premiera "Muzyki w Muzeum" już za nami! Koncert, który miał miejsce 26 stycznia 2001 r. w warszawskim Muzeum Etnograficznym, zakończył się sukcesem chyba stuprocentowym. Zagrali dinozaurzy rodzimego folku, Syrbacy, wykonująca muzykę dawną Stara Lipa, wydziczeni profani z Puszczy Kozienickiej Kaptoszki oraz trybuni ludu krnąbrnego, potomkowie Jakuba Szeli, Kapela ze Wsi Warszawa. Na imprezie doskonale bawiło się ok. 400 osób.

Koncertowi towarzyszyło całkiem spore "zamieszanie medialne" - ukazało się kilka obszernych zapowiedzi prasowych, informacje o koncercie ukazały się w serwisach internetowych (m.in. serpent.pl czy też nuta.pl), Maciek Szajkowski w przeddzień koncertu był także gościem programu "Zgrzyt" w Radiostacji. A sam koncert rejestrowany był przez Tv Polonia i jego fragmenty będą wkrótce na jej antenie wyemitowane.

A oto, co Gazeta Wyborcza napisała po koncercie:

"ŚTYRY KONIE WE DWORZE...
...śpiewała Kapela Ze Wsi Warszawa, a w Muzeum Etnograficznym poza nią wystąpiły jeszcze trzy inne folkowe zespoły. Kaptoszki (prosto z Puszczy Kozienickiej) porwały publiczność prawdziwie ludowymi rytmami, choć zmroziły ją piosenką o okrutnej Kasi. Stara Lipa wzięła wszystkich w muzyczną podróż od średniowiecza aż do dziś i od folkloru polskiego (z brawurową aranżacją "Gdybym ci ja miała skrzydłeczka jak gąska") przez Francję aż na Bliski Wschód. Kapela Ze Wsi Warszawa rozkręciła publiczność na całego i pod koniec więcej osób tańczyło, niż podrygiwało nogami siedząc (na podłodze, bo krzeseł było bardzo niewiele). Już wszyscy śpiewali z Syrbakami chórem, że po drugiej stronie jeziora rośnie zielona lipka... "
(ANT, Gazeta Stołeczna z 27.01.2001 r.)

Relacja nieocenionego Vlepkarza Ziutka zamieszczona została także na liście dyskusyjnej Muzykant. A także niebawem zamieścimy na stronie zdjęcia, dokumentujące pierwsze występy w ramach Muzyki w Muzeum.

Patronami pierwszej edycji koncertu byli:

Folk Zine - pismo poświęcone muzyce folk i kulturze 'etno'   sklep.serpent.pl - kwiat polskiego undergroundu; od folku do awangardy   TV Polonia  

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum