Muzyka w Muzeum
27.11.2003 (czwartek), Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1 
"Wieczór litewski": EGLALA, VYDRAGA, BLEZDINGA

BLEZDINGA powstała w 1991 r., gdy Veronica Povilioniene, wspaniała litewska wokalistka, zaprosiła liderów różnych grup folkowych do wspólnego grania. Zespół ochrzczono nazwą, oznaczającą ptaka, jak również będącą tytułem poruszającej pieśni wojennej. Główny trzon grupy tworzy sześć osób pod wodzą Veroniki, której unikalny głos i sposób śpiewania jest dominującym elementem stylu zespołu. Różnorodność repertuaru oraz muzycznych umiejętności członków zespołu, jak również nowatorskie podejście, tworzące mieszankę muzyki folkowej, nowoczesnego tańca i efektów multimedialnych, zaowocowały sukcesem zarówno na Litwie, jak i poza jej granicami. W Warszawie grupa przedstawi autentyczne pieśni i tańce, zebrane w różnych regionach Litwy.

 VYDRAGA
Grupę założył w 1988 r. Algirdas Klova, który jest jej liderem do dzisiaj. Łączący folk z innymi gatunkami muzyki zespół wydał 4 kasety, 1 płytę kompaktową, organizował wyprawy terenowe, uczestniczył w szeregu programów telewizyjnych i radiowych. Występował w Łotwie, Polsce, Rosji, Argentynie, Niemczech, Szwecji, Francji i Włoszech.

posłuchaj utworu "Ratasiai" w wykonaniu Vydragi (mp3, 1,89 MB, za oficjalną stroną Algirdasa Klovy www.zona.lt/klova)

EGLALA
Grupa powstała jesienią 2002 r. Nazwa pochodzi od wiecznie zielonego drzewa, które symbolizuje życie i nieśmiertelność. Członkowie grupy próbują ocalić najstarsze tradycje - oryginalne narodowe obyczaje, specyficzny sposób wykonywania utworów oraz unikalne muzyczne instrumenty. Eglala prezentuję narodową muzykę etniczną a jej repertuar składa się z zarówno z pieśni ludowych, jak i romansów, polek czy fokstrotów. Liderem grupy jest Jurgita Kuzinevičiute.początek godz. 18.00, bilety 10 zł

patronat medialny:

   TV Polonia             

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum


press