"Muzyka w Muzeum"
16 listopada 2007 (piątek)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

wystąpią: ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA & ORKIESTRA/ŁEM

Początek godz. 19:00

Już po raz trzeci w ramach cyklu "Muzyka w Muzeum" gościć będziemy Orkiestrę Św. Mikołaja. Każda wizyta grupy zapowiadała nowy materiał, za każdym razem towarzyszyła zespołowi inna wokalistka - w 2002 r. w grupie śpiewała ś.p. Ania Kiełbusiewicz, w 2004 r. Elżbieta Rojek. Obecna wizyta to kolejna wokalistka - Marysia Natanson - oraz zapowiedź aż dwóch płyt - "Nowej muzyki" oraz "Lem - agination" nowego projektu Orkiestra/Łem. Tak o nim pisze sama grupa:

ORKIESTRA/ŁEM to nasz nowy nasz pomysł. Materiał muzyczny ma charakter niemal naukowy: ). To próba odpowiedzi na pytanie jaka była, a może jaka byłaby współczesna tradycyjna muzyka łemkowska, gdyby losy jej twórców potoczyły się inaczej. Na naszych koncertach, a w przyszłości także z płyty posłuchacie zarówno znanych wszystkim tematów łemkowskich, jak i specjalnie wyszukane "perełki" istniejące w zapisach etnografów lub woskowych wałków. Wierzymy, że dzięki doświadczeniu naszych muzyków zafascynowanych kulturą karpacką i ich porównawczym poszukiwaniom przede wszystkim w folklorze muzycznym Bojków i Rusinów słowackich, a także węgierskiej, polskiej i cygańskiej muzyce ludowej z regionów o podobnym archetypie, no i oczywiście na zachowanych strzępach prawdziwej kultury Łemków, materiał ma szansę realizacji założenia dość wiernej rekonstrukcji brzmienia.

W projekcie biorą udział: Bogdan Bracha - skrzypce; Marysia Natanson - skrzypce, altówka; Ania Bielak - skrzypce; Kasia Mikołajczak - skrzypce; Robert Brzozowski - kontrabas.

Nowa - już dziesiąta w dyskografii - płyta ORKIESTRY ŚW. MIKOŁAJA nosić będzie tytuł "Nowa muzyka". Wg słów Bogdana Brachy "znalazły się na niej utwory pochodzące z regionów, którymi dotychczas nie interesowaliśmy się jako muzycy. Założeniem była inspiracja polską muzyką ludową. Dominuje Lubelszczyzna, ale są też utwory z kieleckiego czy suwalskiego". Jednocześnie jest to pierwsza płyta, nagrana z nową wokalistką Marysią Natanson.
Na stronie Orkiestry dostępne są dwa promocyjne utwory w mp3.

Płyta "Nowa Muzyka" ukaże się jako część dwupłytowego wydawnictwa. Towarzyszyć jej będzie płyta "Stara Muzyka" - kompilacja utworów z wcześniejszych krążków Orkiestry. Wyboru utworów na nią dokonali słuchacze, głosując w internetowym plebiscycie na ulubione piosenki grupy.

A dodajmy, że rok 2007 to nie tylko wspomniane wyżej trzy płyty. Także w tym roku ukazało się bowiem - po raz pierwszy na cd - wznowienie "Muzyki gór", pierwszej kasety grupy z 1992 r.

Aktualny skład Orkiestry Św. Mikołaja: Anna Bielak - skrzypce, śpiew; Agnieszka Kołczewska - bębny, instrumenty perkusyjne; Maria Natanson - skrzypce, śpiew; Bogdan Bracha - śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe; Piotr Majczyna - mandola, kobza, dutar, gitary, śpiew; Marcin Skrzypek - gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew; Robert Brzozowski - kontrabas

zob.:
- informacje o grupie na stronie etno.serpent.pl (wraz z płytami w sklepie)
- prezentacja płyty "Nowa muzyka/Stara muzyka"
- oficjalna strona Orkiestry Św. Mikołaja www.mikolaje.lublin.pl.

na zdjęciu: Orkiestra Św. Mikołaja podczas koncertu na festiwalu Nowa Tradycja 2007

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum