"Muzyka w Muzeum"
2 marca 2006 (czwartek)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

koncert "Słowiańskie źródła"; wystąpią:
ŻYWIOŁAK - Warszawa/Łódź
JAROSŁAW ADAMÓW oraz ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "SAMI SWOI" z pogranicza Wołynia i Ziemi Hrubieszowskiej
WIDYMO - Sanok (Polska/Ukraina)

Zespół śpiewaczy SAMI SWOI powstał 14 maja 1978 roku na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Kopyłowie. Kopyłów leży na pograniczu polsko-ukraińskim, na ziemi hrubieszowskiej. O swojej wsi opowiadają:
Bardziej tu jak na Ukrainie, taka zapomniana Polska, z drewnianymi domami, dymiącymi piecami, bezpańskimi psami włóczącymi się beztrosko po "ulicach" i ludźmi, którzy są niesamowicie gościnni i przyjaźni. Każdy tu zna każdego, wieści po okolicy rozchodzą się z zawrotną prędkością, wielokrotnie przewyższającą prędkość transmisji danych przesyłanych łączami światłowodowymi na linii Warszawa - Nju Jork.
Zespół wystąpi w składzie: Jadwiga Palonka, Stanisława Dutka, Irena Remiszewska, Władysław Kuczyński. Towarzyszyć im będzie Jarek Adamów - muzyk, współtworzący niegdyś kwartet Się Gra, od kilku lat prezentujący solowy projekt z repertuarem, na który składają się archaiczne pieśni dziadowskie z towarzyszeniem liry korbowej.

Zespół WIDYMO działa od 2000 roku. Ta 10-osobowa grupa dziewcząt wykonuje polskie i ukraińskie (bojkowskie, łemkowskie) pieśni Ziemi Sanockiej. W większości są to opracowania utworów ludowych, w których zachowana została lokalna gwara, a wykonanie odwołuje się do dawnej tradycji karpackiej. Grupa prowadzona przez Mariannę Jaro.

 ŻYWIOŁAK o sobie...
"Żywiołak" - "Open troL" ,"ich krzyk" czy też: "ich troLe w nowym opakowaniu"..
Jak kto woli..
Gdy energia tkwiąca w żywiołach pięciu umysłów zostanie obleczona w ciało, rodzi się twór zwany "Żywiołakiem". Żywiołak jest chwilowym przejawem muzycznych sił drzemiących w każdej z osobowości zespołu... Nie istnieje bowiem: człowiek, sprawa, zjawisko, a nawet żadna rzecz dopóty, dopóki nie zostanie ona nazwana.
"Fuzja dźwieków", to okreslenie juz chyba nie modne.. Tu bardziej pasuje "fuzja żywiołów". "Muzyka psychodelicznej Świtezianki", "Heavyfolk nieestetyczny","demonologia ludowa", "muzyczne bałwochwalstwo", "polska muzyka neoludowa", "biometal" - to pojęcia, które w najlepszy chyba sposób określają efekt współpracy muzyków, która to nawiązała się już prawie rok temu. A zaczęło się bardzo niewinnie. Dnia pewnego: Robert Jaworski (wcześniej m.in: "ich troLe", "KzWW") próbuje poprzekomarzać się z Robertem Wasilewskim ("Open folk") - który z nich "powyciska" bardziej dziwaczne i nie podobne do niczego brzmienia ze swoich instrumentów. Batalia nie zakończyła się na jednym spotkaniu. Trwa ona nadal, przybrała natomiast bardzo ciekawego obrotu jako, że przyłączyły się do niej kolejne dwie zawodniczki. Niezmordowane wokalistki: Izabela Byra (wcześniej "Detonacja") oraz Anna Piotrowska ("Goście z Nizin"). Obie walki toczą się od tej pory równolegle i często spotykają się na tym samym polu... Drży, huczy, iskrzy i łomocze. Łomot ten próbuje ujarzmić w jakiś nieregularny rytm "otwocki luzak" Maciek Łabudzki. Przeluzowany mistik wyłapuje regularność napotkanych huków, ujarzmia je w mosiężnym barabanie i dodaje swego nasienia do tworzącej się muzyki.
Oficjalna strona grupy: zywiolak.webd.pl

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum

Wirtualne Gęśle