Muzyka w Muzeum - "TRANSETNIKA"
zapowiedzi prasowe

Gazeta Wyborcza, dodatek "Co jest grane", 26.04.2002

Słowianie na Marsa, Węgrzy na Kredytową
Zakochani w Siedmiogrodzie, Irlandii i Warszawie

Tego jeszcze w Muzeum Etnograficznym nie było. Dwudniowa impreza folkowa z zespołami z Polski i zagranicy. Po raz pierwszy niektóre koncerty odbędą się na muzealnym dziedzińcu. Oczywiście jeśli pogoda dopisze. A wszystko w ramach "Muzyki w muzeum".

W piątek (26 kwietnia) o godz. 18 w Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) wystąpi węgierski zespół Tarisznyás. To czwórka profesjonalnych muzyków, którzy pod koniec lat 70. zakochali się w pięknych pieśniach z Siedmiogrodu. Należeli do grona ludzi wskrzeszających ruch domów tańca, niezwykle dziś na Węgrzech popularnych. Od 1994 roku Tarisznyás prowadzi zresztą własny dom tańca w Kolozsvárze oraz organizuje letnie obozy - warsztaty taneczne, popularyzujące tradycyjna kulturę Siedmiogrodu. W Warszawie swój koncert zespół też będzie przeplatał informacjami o historii siedmiogrodzkiej muzyki, pokazywał tradycyjne instrumenty i zdjęcia. Po przerwie planowane są wspólne tańce, które poprzedzi krótka lekcja podstawowych kroków, jak w każdym domu tańca.

W sobotę 27 kwietnia o godz. 18 planowana jest impreza na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego, który choć piękny i uroczy, dotychczas nie był wykorzystywany na koncerty. Podczas imprezy zatytułowanej "Słowianie lecą na Marsa" wystąpi sześć różnorodnych polskich kapeli folkowych.

Usłyszymy Meltrad zafascynowany muzyką klubową Irlandii i Szkocji, energetyczną grupę Kaptoszki z Puszczy Kozienickiej, znaną świetnie Kapelę ze Wsi Warszawa oraz prawdziwie kosmiczny zespół - młodą grupę stołeczną Sanghuma Trio grającą połączenie world music z różnych stron świata.

Po raz pierwszy na Muzyce w Muzeum wystąpi Ferajna z Biglem - grupa grająca warszawski folklor miejski prowadzona przez Zbyszka Kowalczyka, niegdyś członka Orkiestry z Chmielnej i Kapeli Czerniakowskiej.

Jako ostatnia zagra Sielska Kapela Weselna ze Szczytna, która poprowadzi tańce do późnej nocy.
Aneta Prymaka

MACIEJ SZAJKOWSKI Z KAPELI ZE WSI WARSZAWA, ORGANIZATOR DWUDNIOWEJ IMPREZY TRANSETNIKA W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM:
W marcu nie zrobiliśmy żadnej, imprezy w ramach "Muzyki w Muzeum". Postanowiliśmy to nadrobić, organizując dwudniową zabawę. Zresztą my naprawdę mamy co przez te dwa dni pokazywać. W piątek (26 kwietnia) wystąpi węgierski zespół Tarisznyas, w sobotę (27 kwietnia) - sześć świetnych zespołów z Polski. Ten koncert nazwaliśmy "Słowianie lecą w kosmos", bo zagrają one muzykę słowiańską, ale bardzo różnorodną, przetworzoną, a często naprawdę kosmiczną. Od inspirowanej wiejskim folklorem, jak Sielska Kapela Weselna, która porwie wszystkich do prawdziwie kosmicznej zabawy, poprzez muzykę miejską (warszawska Ferajna z Biglem) po zupełnie odlotową i trochę jak z Marsa. Tak będzie w przypadku warszawskiej Sanghuma Trio, gdzie afro-kubańskie rytmy splatają się z aborygeńskimi brzmieniami rur i hindo-arabskim śpiewem.
not. PRYM


Gazeta Wyborcza, 26.04


Superexpres, 26.04


Metropol, 26.04


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum