Muzyka w Muzeum - "TRANSETNIKA"
26-27.04.2002, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1
dzień drugi, 27.04 - "Słowianie lecą na Marsa"
bilety tradycyjnie w cenie 10 zł

wystąpią:
Meltrad, Ferajna z biglem, Sielska Kapela Weselna, Kaptoszki i przyjaciele, Kapela ze Wsi Warszawa, Sanghuma Trio, etniczne sound systemy


Sielska Kapela Weselna w trakcie Nowej Tradycji 2001; fot. (c) etno.serpent.pl SIELSKA KAPELA WESELNA przyjeżdża ze Szczytna. Prezentuje folklor muzyczny grając na starych, unikalnych, instrumentach jak np.: cymbały czy harmonia pedałowa, odtwarzając także znalezione w XVIII i XIX wiecznych rękopisach, ciekawe, często nieznane lub odeszłe w niepamięć melodie ludowe. Warszawiacy mogli już zetnkąć się z twórczością Kapeli w trakcie ubiegłorocznej Nowej Tradycji, gdzie grupa otrzymała nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2002 r. ukazała się debiutancka płyta grupy pt. "Na noge".
zob. więcej o grupie

fot. www.agencjagama.republika.pl/bigel/page1.htm FERAJNA Z BIGLEM lub po warszawsku Chłopy z jajami, czyli pierwsza prezentacja warszawskiego folkloru miejskiego na warszawskiej przecież Muzyce w Muzeum. Grupa prowadzona przez Zbyszka Kowalczyka, niegdyś członka Orkiestry z Chmielnej i Kapeli Czerniakowskiej.
Ferajna z biglem w internecie: www.agencjagama.republika.pl/bigel/page1.htm.

MELTRAD czyli melodie tradycyjne. Te najstarsze, wyszukane w księgach, skryptach i podaniach, po mistrzowsku przywrócone do życia. Wesołe, sielskie, rubaszne, kawałki - wyborne do szklanki i hulanki! "Od początku istnienia ogarnęła nas fascynacja pubową muzyką Irlandii i Szkocji. Zróżnicowane doświadczenia muzyczne członków zespołu (od poezji śpiewanej, poprzez orkiestrę wojskową, szanty, bluesa, a na heavy metalu kończąc) oraz doskonałe dokładne, a czasem nawet dosadne, tłumaczenia tekstów, pozwoliły nam osiągnąć niepowtarzalny klimat folku celtyckiego 'z polską twarzą'". O tym, że nie są to puste słowa, przekonała się już publiczność Muzyki w Muzeum rok temu, kiedy to Meltrad wystąpił na drugiej edycji cyklu.
Strona grupy - www.meltrad.pmp.com.pl

KAPTOSZKI, czyli żółwie błotne z Puszczy Kozienickiej, to kilkukrotni już goście Muzyki w Muzeum. Energetyczna grupa pod wodzą MC Krzaka - ostatniego takiego skrzypka mazowieckiego. Zespół zagra z towarzyszeniem przyjaciół, przy czym kim są owi przyjaciele dowiemy się dopiero na koncercie.

SANGHUMA TRIO powstało na początku tego roku i występuje w składzie:
Hogata - głos, pomagajki
Sandra - didoo, sample
Dula - didoo, bebny
Sergiusz - bebny
Lu - bebny, didoo, glos
Na koncertach podstawowy skład wspomagany jest dodatkowymi muzykami. Na koncie zespołu dotychczas znajdują się trzy lokalne koncerty, m.in. w Galerii Off. Muzycznie określają swoją twórczość terminem trans-orient. Tworzą na styku kilku tradycji muzycznych. Afro-kubańskie rytmy splatają się z aborygeńskimi brzmieniami rur a wszystko jest okraszone hindo-arabskim śpiewem z iście bałkańską werwą.

I wreszcie gospodarze cyklu, których nikomu przedstawiać nie trzeba - KAPELA ZE WSI WARSZAWA. Grupa właśnie obchodziła piątą rocznicę powstania i swymi występami promuje swoją drugą płytę "Wiosna ludu".
Oficjalna strona Kapeli - www.kzww.serpent.pl


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum