"Muzyka w Muzeum"
9 listopada 2005 (środa)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

wystąpią:
CZERWIE - psycho-folk (Galicja)
STARA LIPA - folk/muzyka dawna (Warszawa)
WILNIUKI - muzyka tradycyjna (Nowa Wieś Ełcka)
NIEZAPOMINAJKI - muzyka tradycyjna (Straduny)
plus JOINT VENTURE SOUND SYSTEM - world beat/digital dub

godz. 18:00, bilety: przedsprzedaż 10 zł, w dniu koncertu 15 zł, ulgowe (uczniowie, studenci, emeryci) 10 zł


 Grupa CZERWIE zawiązała się spontanicznie w 2000 r. na wiejskim pikniku w Roczynach k. Andrychowa w Beskidzie Małym. Stamtąd też pochodzi czterech z sześciu członków zespołu , który na stałe zainstalował się w Krakowie. Zespół wykształcił swój własny, oryginalny styl gry, łączący nowoczesne, bogate brzmieniowo transowe granie z folklorem słowiańskim i żydowskim, muzyką z Karaibów , Tybetu i Afryki. Muzyka "Czerwi" to połączenie mocnego punkowego uderzenia , afro-amerykańskiej rytmiki, industrialnego brzmienia, przebojowych melodii i kabaretowego wykonania, skłaniających do refleksji, niekonwencjonalnych tekstów. To co grają, sami nazwali "psychofolkiem". W 2004 r. nakładem wytwórni Tone Industria ukazała się ich pierwsza płyta pt. "Padlina".
Oficjalna strona: www.czerwie.witaj.pl.

 STARA LIPA jest dobrze znana publiczności Muzyki w Muzeum - grupa gościła już tutaj trzykrotnie (w styczniu i październiku 2001 r. oraz styczniu 2004 r.). W zapowiedzi pierwszego występu w Muzuem Gazeta Wyborcza informowała, że "Stara Lipa to zespół wyjątkowy. Śmiałe aranżacje pieśni i tańców urzekły publiczność i jurorów ubiegłorocznego festiwalu Nowa Tradycja, którego zespół został laureatem. Dzięki znakomitemu połączeniu starych melodii i instrumentów (m.in. lira korbowa) z nowoczesnością (klasycznie szkolone głosy, gitara klasyczna) ich muzykę można rzeczywiście nazwać "nową tradycją" (M. Walenko, 26.01.2001).
Zespół powstał w 1997 r., na koncie ma wydaną w grudniu 2000 r. płytę pt. "Vivum".
Muzycy mówią o sobie: Korzenie wykonywanej przez nas muzyki sięgają w bardzo różne strony. W naszym graniu brzmią echa różnorodnych inspiracji: od muzyki dawnej (średniowiecze, muzyka bretońska, tańce francuskie, flamandzkie, kastylijskie cantigi, muzyka baroku) przez ludową (polską: melodie i pieśni z Kurpiów, Mazowsza, Beskidu Żywieckiego) i etniczną. Nasze inspiracje nie ograniczają się jednak do muzyki 'dawnej' czy 'folkowej'; kształtowała nas również muzyka popularna, jak blues czy rock, a także klasyczna oraz współczesna. Stara Lipa to pięć całkowicie odmiennych osobowości, pięć filtrów, przez które do wspólnego muzycznego tygla sączą się inspiracje z bardzo różnorodnych źródeł. Zakorzenieni w świecie "nowoczesnym" staramy się dosięgnąć "dawnego" i wydobyć fragment nie całkiem jeszcze zapomnianego piękna, nie do ostatka wypalonej energii, niekoniecznie przebrzmiałej harmonii...
zob. więcej informacji nt. grupy oraz oficjalną stronę grupy staralipa.webpark.pl

 Zagrają dla nas także dwie kapele, których założycielem jest Wacław Kułakowski, znany mistrz gry na cymbałach wileńskich, laureat nagrody im. Oskara Kolberga, przyznanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 r. Obie istnieją od 1999 r. i działają pod patronatem Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach.

Kapela NIEZAPOMINAJKI gra głównie utwory z rodzinnych stron Pana Wacława, czyli spod Wilna: polki, walce i oberki.
Najważniejsze osiągnięcia kapeli to:
- I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dln. n/Wisłą w 2001 r. w kategorii "Duży- Mały" (mistrz-uczeń).
- nagroda główna na XI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Dziecięcej "Dziecko w folklorze" w Baranowie Sandomierskim w 2003 r. w kategorii "Instrumentaliści".
W skład kapeli wchodzą :
Karolina Łapińska - cymbały wileńskie; Kinga Bobryk - cymbały wileńskie; Marysia Karpuk - I skrzypce; Ania Karpuk - II skrzypce; Mariusz Zyskowski - bębenek obręczowy

Z kolei największymi osiągnięciami kapeli WILNIUKI z Nowej Wsi Ełckiej (której wieloletnim opiekunem jest Wanda Kochanowska), są:
- I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dln. n/Wisłą w 1999 r. w kategorii "Duży - Mały" (mistrz - uczeń ).
- II miejsce na festiwalu w Kazimierzu w 2000 r. w kat." Instrumentaliści"
Skład kapeli: Iwona Szymanowska - cymbały wileńskie; Mariusz Zyskowski - cymbały wileńskie; Krystian Szawrycki - bębenek obręczowy

 Wreszcie istniejący od 1988 r. JOINT VENTURE SOUND SYSTEM - jedna z pierwszych w Polsce form alternatywnej zabawy tanecznej z kreatywną funkcją DJ'a bądź MC. Głównym wzorcem była idea jamajskiego sound systemu, któremu zdecydowanie bliżej do idei koncertu niż "dyskoteki". Mamy tu bowiem pełną dynamika spotkania, full kontakt z tłumem, mocne głośniki basowe huczące niesamowitą energią dubu czy technologicznego uderzenia. Od sound systemów z Kingston różni JVSS to, że nie gra tylko i wyłącznie jamajskich wibracji - tu muzyka zróżnicowana jest od dub i reggae w klasycznej formie do global beat - etnotechno, digital dub, funk, dancehall, ragga, jungle, drum'n'bass, ska, big beat a czasem nawet odrobiny ostrego hardcorowego czadu.
Połowa duetu - Mario Activator - znany jest także ze współpracy z Kapelą ze Wsi Warszawa - jego remiks zamieszczony został na płycie "Wiosna Ludu", od dawna także jest także jej "nadwornym akustykiem".
zob. więcej nt. JVSS.


powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum