Muzyka w Muzeum - "WSZYSTKIE STRONY WSCHODU"
25.10.2002, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1 


zdjęcia Czeremszyny z MwM

nasza zapowiedź koncertu

wykonawcy:
CZEREMSZYNA
Mehdy Gholamy, Wojciech Mazurkiewicz

Rozmiar: 35167 bajtów Po wakacyjnej przerwie Muzyka w Muzeum powróciła z koncertem "Wszystkie Strony Wschodu", na którym wystąpiły dwie grupy - CZEREMSZYNA z podlaską mieszanką wpływów kultury polskiej, białoruskiej i ukraińskiej oraz duet MEHDY GHOLAMY i WOJCIECH MAZURKIEWICZ, prezentujący muzykę z kręgu perskiego i indyjskiego.

O koncercie Vlepkarz Ziutek - "Jan Długosz polskiego folku", pisał na liście dyskusyjnej Muzykant:

(...) Na pierwszy ogień poszła Czeremszyna - w nieco zmienionym składzie ale za to z debiutującym skrzypkiem Markiem (na elektrycznych skrzypeczkach). Początek lekko zaskoczył - ekipa z Czeremchy grała wolniej, płynąco i z bardziej rozbudowaną perkusją (oprócz kotła także bongosy) (...). Z czasem Czeremszyniacy grali tak jak dawniej - "Ichaw Kozak czerez misto", "Ticha woda", "Horiła sosna", było też kilka momentów lirycznych - "Czerez pole szirokoje..." w nowej wersji, "Hołubka na wyszni" z akordeonowym apaszowaniem...

Początkowo słaba akustyka z czasem przestała uwierać i zespół rozkręcił się a pod sceną fanklub rozkręcił niezłe tańce.

Rozmiar: 35393 bajtów (...) potem nastąpiła zupełna zmiana - na scenie zapanowali niepodzielnie rewelacyjni jak zawsze tablista Wojtek Mazurkiewicz i gitarzysta Mehdy Gholamy. Czas zwolnił swój bieg. Rozpoczął się orientalny trans (wspomagany kadzidełkami), gitara z tablą ruszyły w podróż. Początkowo tabla była tłem muzycznym, potem role się odwróciły - to gitara Mehdy'ego tworzyła nastrój do tablowych solówek... Z czasem muzyka stała się bardziej płynąca, relaksacyjna, coś jakby orientalna bossanova. (...) Mehdy z Wojtkiem grali około 45 minut i cały czas trzymali klimacik - orient blues, orient jazz, orient folk... (...)

Powrót "Muzyki w Muzeum" - zdecydowanie udany!
(całość relacji w archiwum Muzykanta)

powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum