"Muzyka w Muzeum"
8 kwietnia 2006 (sobota)
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

wystąpią:
MARIA POMIANOWSKA i ZESPÓŁ POLSKI
KATARZYNA GARTNER

godz. 19:00, bilety 20 zł
przedsprzedaż: Państwowe Muzeum Etnograficzne, sklep Hey Joe, Muzyczna Galeria Folkowa

 MARIA POMIANOWSKA - kompozytor, wokalistka, instrumentalistka, pedagog. Od 1994 r. jest kierownikiem artystycznym "ZESPOŁU POLSKIEGO", którego myślą przewodnią jest sięgnięcie do dawnej tradycji, instrumentów tzw. kolanowych na których grano tzw. techniką paznokciową. W składzie zespołu znalazł się zatem XVI-wieczny instrument smyczkowy pochodzący z wykopalisk archeologicznych z Płocka oraz znana z przekazów z końca XIXw. tzw. suka biłgorajska, zrekonstruowana na podstawie materiałów ikonograficznych, jako że nie zachował się żaden egzemplarz instrumentu.

Obok suki i fideli płockiej w zespole znalazły się skrzypce żłobione, cymbały, basy, bębny i fujarki. Zespół koncentrował się na prezentacji muzyki ludowej Mazowsza a szczególnie pochodzącej z tych obszarów które były bliskie czasom i miejscom odwiedzanym przez młodego Fryderyka Chopina. ( tematy muzyczne zaczerpnięte głównie z dzieł Oskara Kolberga lub badań terenowych, prowadzonych na Mazowszu)

Zespół Polski nagrał trzy płyty kompaktowe (linki do prezentacji płyt w sklepie serpent.pl): "Muzyka Nizin" (1995), "Oj chmielu... - stare pieśni i tańce polskie" (1996) oraz "Kolędy polskie znane i zapomniane" (2001)

W Muzeum Etnograficznym grupa zaprezentuje program "Na ludowo wielkopostnie".
Oficjalna strona Marii Pomianowskiej: www.pomianowska.art.pl


KATARZYNA GARTNER - znana polska kompozytorka, autorka mająca w swym dorobku nie tylko mnóstwo przebojów, ale kilkanaście premier musicali. Od kilku dekad jej utwory i przedstawienia wystawiane są z powodzeniem w Polsce i na scenach europejskich. W dorobku kompozytorki zmieściły się liczne oratoria, a także słynna Msza Beatowa opracowana w rockowym stylu.

Tym razem Katarzyna Gärtner zaproponuje koncert, poświęcony nieodżałowanej, wspaniałej poetce Agnieszce Osieckiej. Wieloletnia współpraca z Agnieszką Osiecką zaowocowała powstaniem kilkunastu nieśmiertelnych przebojów, wśród nich tak znanych jak "Małgośka" - przebój 80-lecia Polskiego Radia. "Diabeł i raj", "Wielka woda" i wielu, wielu innych.

Artystka przygotowała koncert zatytułowany "Odcienie miłości". Opowiadający tekstami i melodią o rozterkach, marzeniach życiowych, tęsknocie za uczuciem, wiecznej pogoni za szczęściem i tym czymś, tak bardzo ulotnym, czego można nie dostrzec.
Koncert "Odcienie miłości" nie będzie jednak nastrojowy i sentymentalny. Będzie miał brzmienie mocne - rockowe, gdyż współczesny romantyzm młodych ludzi nie musi być tylko ckliwy i sentymentalny. Musi być prawdziwy.

Kompozytorka od lat zajmowała się i zajmuje młodymi ludźmi, zawsze starając się wyłuskiwać młode talenty, dając im możliwość startu. Tak zgromadziła na swoim koncercie kilku wykonawców, laureatów "Szansy na sukces", "Idola" czy Festiwalu "Eurydyki tańczące" z Zielonej Góry.

Jestem jak grecki koryfeusz, mówi K. Gartner, niech idą w świat, niech się rozwijają, niech kształtują swoją osobowość. Niech niosą ogień talentu.powrót na główną stronę Muzyki w Muzeum